obróbka skrawaniem oraz gięcie rur - baner

Usługi spawalnicze dla przemysłu

Proces spawania ze względu na wytrzymałość i dużą precyzję jest coraz popularniejszą metodą łączenia elementów metalowych. Tak jak w innych dziedzinach, wykorzystywane w tym celu technologie na bieżąco dostosowuje się do potrzeb poszczególnych branż oraz odpowiednio modyfikuje. Czym charakteryzują się obecne usługi spawalnicze dla przemysłu? Wszystko poniżej.

Techniki spawania

Możemy zaobserwować różne metody spawania, jednak obecnie do najpopularniejszych technik zalicza się metodę TIG oraz MIG/MAG. Technikę MIG/MAG wykorzystuje się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na seryjności produkcji oraz bardzo wytrzymałym łączeniu elementów (przemysł ciężki). Z kolei metodę TIG najczęściej stosujemy do łączenia stali nierdzewnej, zwłaszcza w momencie, w którym chcemy uzyskać dobry efekt estetyczny (spoinę o dużej czystości).

Na co pozwala spawanie?

Spawanie to sposób na trwałe połączenie ze sobą materiałów wykonanych z aluminium bądź stali przede wszystkim dlatego, że metoda ta pozwala zespalać ze sobą również tworzywa sztuczne. Taki rodzaj złącza powstaje dzięki miejscowemu stopieniu się elementów, które są łączone na skutek ciepła emitowanego przez impuls elektryczny. Impuls przepływa między elektrodą spawalniczą a elementem, który poddany jest procesowi spawania. W zależności od tego, jaką metodę wybierzemy, możemy zastosować dodatkowe spoiwo cechujące się tym, że topi się w miejscu łączenia. Metoda ta jest bardzo popularna w każdej branży, w której głównym elementem konstrukcyjnym jest stal. Z kolei technikę spawania dobiera się w zależności od tego, na jakich materiałach pracujemy oraz od tego, co chcemy końcowo uzyskać.

Spawanie a przemysł

Usługi spawalnicze dla przemysłu to prace związane przede wszystkim z tworzeniem różnego rodzaju linii i maszyn, które wykorzystuje się później w procesach produkcyjnych, a także do ich naprawy. Urządzenia, które używamy, poddawane są długotrwałej eksploatacji, co często prowadzi do awarii. W takiej sytuacji ich naprawa często łączy się z ponownym połączeniem elementów stalowych. Poza tym usługi te sprowadzają się również do prac pomocniczych przy wykonywaniu bądź montażu konstrukcji budowlanych, mebli, rusztowań, ogrodzeń i innych.

Przyszłość usług spawalniczych

Spawalnictwo ma ogromny potencjał, który obecnie nie jest w pełni wykorzystywany. Wiele producentów tworzy coraz to nowocześniejsze maszyny, jednak wciąż są to urządzenia tradycyjne, które wykorzystują tradycyjne metody spawania. Rozwój technologiczny jednak nie pozwala zatrzymać tej branży. Coraz częściej słyszy się o koncepcji Przemysł 4.0, która zakłada połączenie w jedną całość fizycznego świata maszyn ze światem wirtualnym bazującym na technologii informacyjnej i internecie. W jaki sposób ma to wyglądać? Zasoby maszynowe i ludzkie, a także systemy IT automatycznie mają wymieniać dane i informacje w trakcie procesu produkcyjnego. Z kolei internetowa transmisja danych ma zoptymalizować cały proces, poprzez dostarczanie wielu szczegółowych informacji odnośnie bieżących parametrów pracy oraz faktycznej efektywności osób i maszyn. Dzięki temu mamy możliwość wprowadzenia zmian i poprawek na wielu różnych etapach prac. Począwszy od projektu, a skończywszy na wykonaniu. Oczywiście wszystko z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze, nie wspominając o doskonaleniu produktu.