obróbka skrawaniem oraz gięcie rur - baner

Cięcie blachy laserem – co warto o tym wiedzieć?

Narzędzia, które wykorzystujemy w przemyśle, są z roku na rok coraz nowocześniejsze. Ma na to wpływ ogólny rozwój cywilizacyjny. Dzięki takim rozwiązaniom zwiększamy automatyzację pracy oraz przyspieszamy wiele procesów produkcyjnych. Jednym z przykładów takiego działania jest laserowe cięcie blach. Z jakimi zaletami wiąże się laserowe cięcie blach oraz jak przebiega ten proces? Zapraszamy do poniższego artykułu.

Na czym polega laserowe cięcie blach?

Za pomocą energii pochodzącej z wiązki laserowej możliwy jest proces laserowego wycinania blach. Wiązka laserowa skupia się na małej powierzchni blachy, a następnie powoduje cięcie dzięki stopieniu bądź jednoczesnym stopieniu i odparowaniu oraz stopieniu i spaleniu materiału, który poddany jest takiej obróbce. W celu poprawnego funkcjonowania procesu konieczny jest jednoczesny i współosiowy przepływ gazu, który przez wielu określany jest jako gaz towarzyszący. Jest on potrzebny do wydmuchiwania ze szczeliny cięcia produktów ubocznych, które powstały na skutek samego wypalania materiału.

Zalety laserowego cięcia blach

Laserowe cięcie blach posiada wiele atutów, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie właśnie tej metody. Do zalet opisywanego procesu zalicza się:

  • Duża precyzja. Dzięki szczelinie, która powstała za pośrednictwem lasera, istnieje możliwość wycinania niewielkich elementów o różnych kształtach.
  • Krótki czas trwania procesu. Cięcie laserem nie wymaga wiele czasu, zabieg ten przebiega ekspresowo, a ponadto większość elementów, które wytworzymy, można użyć już od razu po wyschnięciu.
  • Oszczędność materiału. Wiązka laserowa pozwala na zminimalizowanie ilości materiału, którego nie wykorzystujemy. Takie rozwiązanie może zoptymalizować proces oraz pozwala na użycie pozostałych materiałów w przyszłości. Możliwe jest to dzięki niezwykle cienkiej szczelinie cięcia.
  • Produkty, które otrzymamy, nie wymagają dalszej obróbki. Rzeczy wytworzone za pomocą cięcia laserowego charakteryzują się niemalże idealnie gładkimi krawędziami. Z tego powodu nie zachodzi potrzeba poddawania takich elementów procesom obróbki końcowej.
  • Części, które są wykorzystywane do procesu cięcia laserem, nie zużywają się w wyniku eksploatacji. Sprzęty laserowe cechują się przede wszystkim tym, że są niesamowicie trwałe. Dzięki temu nie ma potrzeby wymiany części, które wykonują cięcia.

Jak przebiega proces laserowego cięcia blach?

Głowica, która emituje wiązkę światła laserowego sterowana za pośrednictwem komputera, który obsługuje operator maszyny. Do jego zadań należy odpowiednia kalibracja parametrów urządzenia. Dzięki temu możemy uzyskać ogromną dokładność cięcia (z precyzją nawet do 0,1 mm). W punktach, w których laser pada na powierzchnię blachy, dochodzi do skumulowania dużej energii termicznej. Co się wtedy dzieje? Stal w tym miejscu ulega stopieniu lub odparowaniu. Laserowe cięcie blachy to proces, dzięki któremu możemy uzyskać nawet najbardziej skomplikowane, zawiłe kształty. Technologia stosowana obecnie pozwala na wysoką wydajność pracy oraz dużą powtarzalność. Za pośrednictwem laserowego cięcia blach możemy w niezwykle krótkim czasie wyprodukować bardzo dużą ilość takich samych elementów.