obróbka skrawaniem oraz gięcie rur - baner

Jak zabezpieczyć metal przed korozją

Rdza to problem, który sprawia, że każda stalowa powierzchnia wymaga po pewnym czasie renowacji i odpowiedniego zabezpieczania. Tak naprawdę nie istnieje opcja całkowitego wyeliminowania procesu korozji, nie znaczy to jednak, że nic z tym nie możemy zrobić. W zależności od rodzaju stali lub metalu konserwacja danej powierzchni może korozję spowolnić. Dobrym pomysłem jest inwestycja w różnego rodzaju  preparaty bądź zabiegi ochronne. Jak poprawnie zabezpieczyć metal przed korozją? Wszystko poniżej.

W jaki sposób zabezpieczyć metal przed procesem korozji?

Należy zaznaczyć, że poprawnie dobrany preparat może w znacznym stopniu przedłużyć żywotność metalowej powierzchni. Ponadto zapobiegnie również konieczności częstego jej malowania, co w warunkach przemysłowych bywa mocno utrudnione oraz często kosztowne. Jednym z tradycyjnych rozwiązań jest aplikacja podkładu, a następnie położenie ostatniej warstwy farby nawierzchniowej. Jeżeli zależy nam na skróceniu tego procesu, możemy zastosować metodę preparatów dwufunkcyjnych do malowania i konserwacji metalu np. gruntoemalii. 

Powierzchnia, którą chcemy zabezpieczyć, powinna być czysta i pozbawiona luźnych fragmentów, a także odpylona i sucha. Warto wiedzieć, że prawidłowo pomalowana stal, która znajduje się w standardowych warunkach, jest zabezpieczona przed rdzą na kilka sezonów.

Na co warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze należy odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania, jest to najważniejsza część całego procesu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie od tego zależy czas i tempo pojawiania się korozji.

Po drugie odpowiednia farba, która powinna być przeznaczona do malowania danego metalu i konkretnego rodzaju powierzchni.

Kolejnym istotnym czynnikiem są warunki pogodowe. Jeżeli mamy zamiar malować powierzchnię na zewnątrz, powinniśmy unikać skrajnych zjawisk atmosferycznych, a także uwzględnić ryzyko ich wystąpienia. Należy pamiętać, że farby dwuskładnikowe wymagają wyższej temperatury aplikacji niż preparaty jednoskładnikowe. Ponadto niektóre z nich nie tolerują wilgoci.

Zwróć uwagę na sposób nakładania farby. Narzędzia, których używamy do malowania, mogą nadawać całej powierzchni określoną strukturę. Zdecydowanie najszybszą  i najpopularniejszą metodą jest malowanie natryskowe. Takie rozwiązanie sprawdza się wyjątkowo dobrze w przypadku zabezpieczania większych powierzchni bądź miejsc o skomplikowanych kształtach.