obróbka skrawaniem oraz gięcie rur - baner

Blacha trudnościeralna – wady i zalety

Wiele firm, które działają w różnych gałęziach przemysłu ma do czynienia z problemem zbyt szybkiego zużycia maszyn bądź ich części. Taki stan rzeczy często jest powodem zwiększenia się kosztów działalności. Jak należy temu przeciwdziałać? W przypadku maszyn szczególnie narażonych na ścieranie dobrze jest korzystać z komponentów, które są odporne na eksploatację. Czym cechuje się blacha trudnościeralna? Jakie posiada wady i zalety? Wszystko poniżej.

Blacha trudnościeralna – zalety

Najcharakterystyczniejszą cechą blachy trudnościeralnej jest wysoka odporność na zużycie, dzięki temu sprawdza się ona w miejscach, gdzie warunki pracy maszyn nie są korzystne. Materiał ten może być obrabiany za pomocą plazmy, palnika węglowego, urządzeń laserowych, a także strumienia wodnego. Istnieje możliwość dopasowania materiału do wymagań konstrukcyjnych konkretnej maszyny, poza tym blachy trudnościeralne mogą być poddawane obróbce poprzez wiercenie, toczenie, walcowanie i frezowanie. Blachy trudnościeralne są materiałem, który pozwala zredukować koszty związane z wymianą lub naprawą sprzętów. Ciekawą rzeczą jest fakt, iż nie zagraża im piasek oraz złom. Z tego powodu idealnie sprawdzają się jako materiał noży do rozdrabniania lemieszy, odpadów, a także łyżek koparek.

Blacha trudnościeralna – wady

Blacha trudnościeralna jest materiałem, który jest dość ciężki w obróbce. Jego obróbkę należy zlecać specjalistom, którzy posiadają stosowną wiedzę i doświadczenie w pracy z tym materiałem. Nie każdy fachowiec da sobie radę z blachą trudnościeralną, a poddawanie jej różnorodnym procesom na własną rękę, może okazać się fatalne w skutkach. Istnieje wiele rodzajów blach trudnościeralnych, z czego każdy z nich cechuje się inną udarnością, twardością, grubością czy granicą plastyczności. Wiele osób może mieć trudności z doborem odpowiedniego typu blachy, jednak możliwość selekcji jest również dobrą cechą, o ile dysponuje się odpowiednią wiedzą.

Zastosowanie

Materiał taki jak blacha trudnościeralna to typ blachy, który przeznaczony jest do wykonywania ciężkich prac i robót z dużym obciążeniem. Z blachy trudnościeralnej buduje się wagony wykorzystywane w kopalniach, sita, przesiewacze, a także noże do rozdrabniania odpadów. Poza tym wytwarza się z niej trwałe i solidne koła zębate oraz lemiesze koparek i pługów.

Podsumowanie

Blacha trudnościeralna to materiał, który pod kątem wytrzymałości przewyższa wiele tworzyw powszechnie uważanych za równie mocne. Blachy trudnościeralne odporne są na różnego rodzaju uderzenia, duże obciążenia, czy zgniatanie. Największym atutem tego materiału jest udarność. Oznacza to, że jest on bardzo odporny na uszkodzenia oraz pękanie przy dużym obciążeniu dynamicznym (siła powstająca dzięki przyspieszeniu ruchu elementów maszyn lub urządzeń). Blachy trudnościeralne należą do materiałów dobrze spawalnych oraz cechują się dobrymi własnościami plastycznymi. Blacha trudnościeralna to materiał, który posiada znacznie więcej zalet niż wad, co przyczynia się do jego dużej popularności w przemyśle.