obróbka skrawaniem oraz gięcie rur - baner

Akcesoria spawalnicze

Jako profesjonalna firma spawalnicza, mamy doskonałe rozeznanie w najróżniejszych urządzeniach, które wykorzystuje się w ślusarskiej profesji. Zdobywaliśmy doświadczenie w zakresie obsługi najróżniejszych sprzętów, dzisiaj zaś sami możemy zaproponować usługi wykonywane wyłącznie najwyższej klasy narzędziami.

Chcąc przybliżyć Państwu świat naszej branży, a jednocześnie zaprezentować różne rozwiązania technologiczne, przedstawiamy najróżniejsze akcesoria spawalnicze, jakie wykorzystuje się w pracach amatorskich, jak i profesjonalnych.

Spawarka – podstawowe narzędzie spawacza

Każda praca z zakresu spawalnictwa wymaga wyspecjalizowanego aparatu spawalniczego. Jednakże dzisiaj można spotkać się z najróżniejszymi urządzeniami tej kategorii, które mają odmienne zastosowania. Gdzie indziej bowiem wykorzysta się spawarki transformatorowe, a w innych miejscach migomaty. Przybliżmy sobie jednak bardziej każdy z nich.

Pierwszym rodzajem są wcześniej wspomniane spawarki transformatorowe, które stanowią absolutną podstawę, jeśli chodzi o wyposażenie zakładów spawalniczych. Wykorzystują one technologię MMA, w której stosuje się elektrody ulotne, dzięki czemu nie wymagają one gazu osłonowego. Ten bowiem jest wydzielany w trakcie rozpadu otuliny elektrody. Spawarki transformatorowe stosowane są do najprostszych prac, co wynika z faktu, że nie oferują zbyt dużej wydajności. Idealnie jednak spisują się w np. spawaniu mniejszych konstrukcji metalowych i stalowych.

Kolejnym typem spawarki jest inwertorowa, która może pracować z wykorzystaniem technologii MMA lub TIG. Od spawarek transformatorowych odróżnia je przede wszystkim gabaryt – są znacznie mniejsze od transformatorowych. Można również bardziej precyzyjnie ustalić prąd spawania.

Jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń, które obecnie są dostępne na rynku, jest migomat. Tego typu narzędzia wykorzystywane są w specjalistycznych zakładach, jak ASAP S.A. Praca za pomocą takiego aparatu jest o wiele szybsza, niż w przypadku technologii MMA – drut spawalniczy jest podawany z większym tempem. Nie mniejsze znaczenie również ma trwałość spawu – w przypadku migomatów jest on nie tylko wytrzymalszy, ale też i bardziej estetycznie wykonany. Są one natomiast maszynami o znacznie większym gabarycie niż te wspomniane wyżej. Ponadto wymagają użycia dodatkowo gazu osłonowego i specjalnych elektrod.

Obok migomatów najwyżej zaawansowane są spawarki TIG, opierające się na technologii inwertorowej. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów nie wymagają one dodatkowego spoiwa (może być podawane zewnętrznie). Do spawania wykorzystuje się elektrody wolframowe, które osłaniane są przez dodatkowo podawany gaz obojętny i są one nietopliwe. Mają szeroki zakres wykorzystania i bardzo często używane są na przykład do spawania aluminium. W rękach doświadczonego spawacza narzędzie to gwarantuje wykonanie spawu najwyższej jakości.

Konieczne do pracy akcesoria

Większość spawarek do poprawnego działania wymaga specjalistycznych elektrod. Te dobiera się w zależności od spawanego metalu, stopu, a także technologii, z jakiej się korzysta.

Do innej kategorii należą systemy zabezpieczające – maski, przyłbice z filtrami, a także niezbędna odzież – najczęściej skórzany fartuch i rękawice, które mają za zadanie chronić spawacza przed odpryskami, wysoką temperaturą, a także bardzo jaskrawym światłem łuku spawalniczego.

Nie brak również innych narzędzi jak kleszcze, młotki i wiele innych, drobnych akcesoriów. My natomiast możemy Państwa zapewnić, że firma ASAP S.A., świadcząc usługi dla klientów z Dąbrowy Górniczej i Katowic, wykorzystuje jedynie najwyższej jakości akcesoria spawalnicze.