obróbka skrawaniem oraz gięcie rur - baner

Ceowniki – do czego służą?

Ilość różnorodnych stalowych elementów konstrukcyjnych jest naprawdę spora. Nic więc dziwnego, że taki stan rzeczy wprawia w zakłopotanie wiele osób, które nie mają z nimi styczności na co dzień. Do grupy elementów konstrukcyjnych zaliczamy wszelkiego rodzaju kształtowniki, jednak jednym z najpopularniejszych stalowych produktów są ceowniki. Czym się cechują i do czego służą? Wszystko poniżej.

Czym są ceowniki?

Ceowniki to nic innego jak wyroby hutnicze, które występują w postaci prostych odcinków. Są walcowane lub gięte z metalu. Można wytwarzać je w wysokiej oraz w niskiej temperaturze. W związku z tym dzielimy je na ceowniki gorącowalcowane oraz ceowniki zimnogięte. Ponadto ceowniki mogą przybierać różne rozmiary, co ma znaczący wpływ na ich użyteczność.

Na podstawie stałego przekroju poprzecznego kształtowników stalowych możemy wyróżnić ich główne rodzaje. Z racji, iż profile przypominają litery alfabetu, łatwo jest je zapamiętać. Do najchętniej wybieranych typów kształtowników zalicza się:

  • ceowniki,
  • zetowniki,
  • teowniki,
  • dwuteowniki,
  • kątowniki.

Ceowniki – zastosowanie

Ceowniki to przedmioty występujące w wielu gałęziach przemysłu i budownictwie. Pomagają wznosić stalowe konstrukcje i słupy. Jednym z przykładów są ceowniki gorącowalcowane, które nadają się praktycznie do każdego rodzaju konstrukcji stalowych. Są stosowane w: konstrukcjach mostowych, infrastrukturze drogowej, przy tworzeniu ram i nadwozi pojazdów, konstrukcji bram i płotów oraz w wielu innych miejscach.

Ich uniwersalność możemy zauważyć nawet w warunkach domowych podczas trwania remontu. Ciekawym jest fakt, iż istnieje możliwość docięcia ich w dowolny sposób, a także wykonywanie w nich otworów lub skosów. W takim wypadku lepiej jest jednak zlecić tę pracę specjalistycznej firmie, gdyż bez odpowiedniego do tej czynności sprzętu i wiedzy można zmniejszyć wytrzymałość ceowników, zwiększając tym samym ryzyko uszkodzenia. Podsumowując, wysokiej jakości wyroby stalowe i hutnicze doceniane są ze względu na swoją solidność oraz trwałość. Różnorodność ich zastosowań jest na tyle mnoga, że ciężko wymienić każdy obszar, w którym okazują się funkcjonalne.