obróbka skrawaniem oraz gięcie rur - baner

Pręty stalowe – rodzaje i zastosowanie

Pręty stalowe stanowią główny element wzmocnienia budowli, z tego powodu są bardzo często stosowane w budownictwie. Należy pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem prac budowlanych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podstawę konstrukcji. Ze względu na skład chemiczny pręty najczęściej wykonuje się ze stali, która decydować może o właściwościach technologicznych produktu. Jakie istnieją rodzaje prętów stalowych oraz gdzie się je wykorzystuje? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo poniżej.

Charakterystyka prętów stalowych 

Największym atutem prętów stalowych jest fakt, iż są bardzo odporne na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cecha ta jest szczególnie istotna w sytuacji, w której pręty są wykorzystywane jako łącznik konstrukcji stalowej. Ich wytrzymałość zawdzięczamy przede wszystkim powłoce cynkowej, która nie ulega korozji. Podczas zakupu prętów stalowych warto zwrócić uwagę na ich klasę wytrzymałości. Klasę wytrzymałości oznacza  litera „A” oraz cyfry. Możemy spotkać się z pięcioma rodzajami: A-0, A-I, A-II, A-III, A-IIIN, z czego pierwsze oznaczenie jest najniższą klasą wytrzymałości, a ostatnie najwyższą.

Rodzaje prętów stalowych

Pręty stalowe to produkty, które zalicza do wyrobów długich. Są one dostępne z różnymi profilami w różnych wymiarach. W zależności od tego, jakich wymiarów poszukujemy, spotkamy się z prętami o średnicach od kilku do kilkuset milimetrów i w długościach standardowych (zazwyczaj 6 lub 12 metrów bądź dłuższych).

Podczas tworzenia prętów wykorzystuje się różne gatunki stali od stali narzędziowej, szybkotnącej czy nierdzewnej po stal przeznaczoną do ulepszania cieplnego za pomocą odpuszczania, hartowania czy też cieplno-chemicznego przez azotowanie lub nawęglanie. Często możemy spotkać się również ze stalą sprężynową. Pręty stalowe ze względu na swój przekrój możemy podzielić na: okrągłe, kwadratowe, prostokątne oraz sześciokątne.

Należy pamiętać o tym, że rodzaje prętów stalowych różnią się od siebie metodą produkcji, powłoką, a także składem surowcowym. Każdy pręt posiada własny typ oznaczenia liczbę wskazującą na ilość zawartego węgla oraz literę „S”, która oznacza możliwość spawania. Ponadto, jeżeli w stopie znajduje mangan, na pręcie zauważymy również literę „G”.

Zastosowanie prętów stalowych

Pręty stalowe znajdują swoje zastosowanie w budownictwie oraz przy produkcji elementów maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je przy wykonywaniu rozmaitych konstrukcji stalowych, w metaloplastyce i kowalstwie artystycznym. W budownictwie to właśnie dzięki nim powstają konstrukcje monolityczne takie jak stropy czy struktury nośne (filary, ściany). Są one wykorzystywane jako zbrojenie elementów żelbetowych. Ponadto stosuje się je do tworzenia przestrzennych siatek, które zalewa się betonem. 

Z prętów zbrojeniowych wykonuje się także prefabrykaty oraz elementy wykończeniowe m.in. elementy balustrad, poręczy lub wsporników. Poza tym pręty stalowe znajdują swoje zastosowanie w produkcji maszyn przemysłowych, które muszą cechować się długą żywotnością i wytrzymałością. W tym przypadku pręty zazwyczaj są stosowane do różnych rodzajów obróbki ubytkowej, za pomocą której uzyskuje się odpowiednie detale.